Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Lubachowie

Aktualności Zakończenie Projektu ,,AsertywNIE Używkom"

Zakończenie Projektu ,,AsertywNIE Używkom"

Email Drukuj PDF

Podsumowanie projektu „ AsertwyNIE Używkom”

11 kwietnia 2014  zakończył się  uroczystym przedstawieniem ostatni z sześciu turnusów projektu „AsertywNie Używkom”, w którym wzięły udział dzieci z klasy 2 i 3 Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie oraz klasa 3A ze Szkoły Podstawowej w Pszennie wraz z wychowawcami.

„ AsertywNIE używkom” to program edukacyjno – terapeutyczny,  realizowany pod patronatem Pani Wójt Teresy Mazurek, adresowany do dzieci z  klas 2 i 3 szkół podstawowych z terenu Gminy Świdnica.  Głównym organizatorem  programu był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej przy współpracy z Gminnym Zespołem Oświaty, Szkolnym Schroniskiem Młodzieżowym w Lubachowie oraz sześcioma Szkołami Podstawowymi z Bystrzycy Górnej, Lutomii Dolnej, Grodziszcza, Pszenna, Witoszowa Dolnego oraz Mokrzeszowa.

 

 

W ramach  sześciu pięciodniowych cykli  projektu przeprowadzono ponad 550 h zajęciowych z zakresu edukacji wczesnoszkolnej ( zielona szkoła) oraz warsztatów profilaktyki prozdrowotnej ( o tematyce kulinarno-dietetycznej, higieny osobistej, profilaktyki próchnicy i uzależnień  ), udzielania pierwszej pomocy, zajęcia muzyczno- ruchowe oraz warsztaty socjoterapeutyczne. Sześciu wykwalifikowanych instruktorów prowadziło zajęcia dla 240 uczestników programu. Ponadto podczas projektu dzieci miały okazję spotkać się z wybitnymi osobami, które  opowiadały o swoich pasjach –p. Monika Drozdowska z Nadleśnictwa Świdnica, p. Robert Topolski z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, p. Piotr Snopczyński – himalaista, ratownik GOPR, instruktor narciarstwa.

W trakcie trwania projektu uczestnicy nie tylko brali udział w zajęciach edukacyjnych, ale także mieli czas na zabawę, ruch na świeżym powietrzu, gry i konkursy rekreacyjne, piesze wycieczki na Zaporę Wodną w Lubachowie, wizytę w Elektrowni Wodnej w Lubachowie, plac zabaw w Bystrzycy Górnej oraz spacery po okolicy. Nie zabrakło też wieczornych seansów kinowych i zabaw muzycznych oraz ognisk z pieczeniem kiełbasek.  Na zakończenie pięciodniowego pobytu dzieci przygotowywały niespodziankę dla zaproszonych gości i stęsknionych rodziców w formie przedstawień teatralno – muzycznych. Oklasków nie było końca.

Każdy uczestnik projektu otrzymał certyfikat „ Samodzielnego Juniora” jako potwierdzenie faktu fantastycznego radzenia sobie z codziennymi sytuacjami tj.: samodzielna toaleta i ubieranie się , utrzymywanie porządku w pokojach i jadalniach, dbanie i odpowiedzialność  o swoje rzeczy.  Usamodzielnienie dzieci  i przygotowywanie ich do samodzielnych wyjazdów bez opiekunów  był jednym z zamierzeń  projektu i śmiało można powiedzieć, że został w pełni  osiągnięty.

Dla organizatorów projektu nie ma nic piękniejszego niż zadowolona i uśmiechnięta buzia dziecka – a takie właśnie twarze mieli uczestnicy projektu, którzy z żalem opuszczali schronisko.

I za ten uśmiech bardzo Wam dziękujemy Śmiech

 

,,Przejdź do galerii zdjęć>"

 

 

mapkaSzkolne Schronisko Młodzieżowe

w Lubachowie

58-114 Lubachów 12

woj dolnośląskie

Tel/Fax: +48-74 850 99 26

Email:

recepcja@schronisko.lubachow.pl
dyrektor@schronisko.lubachow.pl