Stowarzyszenie Turystyczne Gmin Gór Sowich, w skład którego wchodzą gminy: Bielawa, gmina wiejska Dzierżoniów, gmina wiejska Nowa Ruda, Pieszyce, Stoszowice oraz Walim po raz kolejny podejmuje działania przyczyniające się do rozwoju turystycznego obszaru Gór Sowich. Wspólnie z Nadleśnictwami: Świdnica, Jugów oraz Bardo Śląskie STGGS wytyczyło 5 tras na których można uprawiać narciarstwo biegowe. Teren został oznakowany według obowiązujących zasad PTTK, wyposażony w tabliczki informujące o kolorze trasy a także duże tablice informacyjne na których prezentujemy przebieg tras, ich długość, poziom oraz przewyższenia. Nakładem 12 tys. sztuk Stowarzyszenie wydało ulotkę w formacie A4-DL rozprowadzoną na terenach gmin członkowskich poprzez podmioty z branży turystycznej.

Wykaz tras (w nazwie trasy link do mapy konkretnej trasy):

Trasa nr 1 – Trasa „Niedźwiedź” (Przełęcz Jugowska – Kozie Siodło) – 2,2 km

Trasa nr 2 – Trasa „Lis” (Kozie Siodło – Lisie Skałki) – 2,0 km

Trasa nr 3 – Trasa „Sowa” (Kozie Siodło – Schronisko „Sowa”) – 2,0 km

Trasa nr 4 – Trasa „Nietoperz” (Przełęcz Jugowska – Bielawska Polana - Przełęcz Jugowska) – 10,0 km

Trasa nr 5 - Trasa „Dziewięć Buków” (Przełęcz Srebrna – Przełęcz Wilcza - Przełęcz Srebrna) – 10,0 km

W sezonie 2013/2014 Sowiogórskie Trasy Do Narciarstwa Biegowego będą „bogatsze” o Przebieralnie dla Narciarzy. Miejsca te, są zlokalizowane w budynku tzw. „Akwarium” na Przełęczy Jugowskiej oraz w Ośrodku Wypoczynkowym „Rzeczka” na Przełęczy Sokolej. Do otwarcia sezonu biegowego (t.j. 13.12.2013 r.) obie lokalizacje zostaną wzbogacone o wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Dodatkowym plusem są także duże parkingi oraz możliwość skorzystania z usług gastronomicznych, noclegowych oraz ciepłej wody.

Dzięki współpracy z właścicielem kompleksu „Jugów Park”, na Przełęczy Jugowskiej pojawi się obrotowa kamera, która poprzez stronę www Stowarzyszenia (www.gorysowie.org) będzie przekazywać aktualny obraz z tej lokalizacji.

Trasy będą utrzymywane przez STGGS w terminie od 13.12.2013 do 17.03.2014 roku. Ratrakowanie i położenie śladu będzie wykonywane przynajmniej 2 razy w tygodniu (poniedziałek, piątek), ale także wtedy gdy warunki pogodowe będą do tego zmuszały np. po intensywnych opadach śniegu.

Wszelkich informacji udziela Biuro STGGS znajdujące się w Bielawskim Inkubatorze Przedsiębiorczości, ul. Wolności 24, 58-260 Bielawa, tel. 74-645-22-88, fax. 74-645-33-88, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , kontakt: Ireneusz Rogalski

Opinie od Państwa dotyczące utrzymania Sowiogórskich Tras Do Narciarstwa Biegowego prosimy przekazywać bezpośrednio do biura Stowarzyszenia a także do Operatorów Tras.

Źródło: www.gorysowie.org