Na pozór nie wyróżniająca się grupa młodzieży zawitała 1 lipca 2017 r. na tygodniowy pobyt
do naszego schroniska. 50-cio osobowa grupa druhów ochotników zamieniła swój letni wypoczynek na doskonalenie warsztatu strażackiego.

Wśród 50 gości, aż 44 to druhowie ochotnicy w wieku od 12 do 18 lat. Do gminy Świdnica zawitali po raz pierwszy, ale jak sami podkreślali z pewnością jeszcze tu wrócą, bo nie wszystko udało im się zobaczyć. Jednak zdecydowana część pobytu obejmowała przede wszystkim doskonalenie umiejętności strażackich. Lubachów i jego okolice to doskonałe tereny, aby nie tylko podziwiać piękno przyrody, ale przede wszystkim sprawdzić swoją kondycję sportową – mówili zgodnie uczestnicy. Tego rodzaju spotkania niosą także wymianę wzajemnych doświadczeń, o czym z kolei mogli się przekonać druhowie z gminy Świdnica. Zorganizowano spotkania w remizach strażackich w Burkatowie, Witoszowie Dolnym oraz Lutomi Dolnej gdzie rozmawiano o trudach bycia strażakiem. Oprócz codziennej musztry strażackiej młodzi ochotnicy mieli także czas na zwiedzanie gminy Świdnica oraz jej okolic: sztolni walimskich, Twierdzy Srebrna Górna, Zamku Książ, czy Kopalni Węgla Nowa Ruda.

Wszyscy zgodnie stwierdzili, że z pewnością do nas wrócą, gdyż ten piękny zakątek Polski jaki mieli okazję poznać, bardzo ich zachwycił.